Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, kış döneminin bağışıklık sistemini zayıflatan etkilerinden hamilelerin etkilendiğini söylüyor. Çepni, bu etkileri azaltmak için bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri öneriyor.

Prima Uzman Kurulu üyesi Jinekolog Prof. Dr. İsmail Çepni, kış mevsiminde beslenme konusunda anne adayları için faydalı öneriler veriyor: “Özellikle C vitamini yönünden zengin turunçgiller; portakal, mandalina, greyfurt, limon ile kivi ve nar ara öğünlerde mutlaka tüketilmeli.”

Kükürt içeren sebzeleri
Çepni, bu meyvelerle bağışıklık sisteminin desteklenip, bulaşıcı hastalıklara karşı savunma gücünün artırılabileceğini belirtirken, bu meyveler ile kış salatası veya meyveli yoğurt hazırlamayı öneriyor. Prof. Dr. İsmail  Çepni, kükürt yönünden çok zengin olan pırasa, karnabahar, lahana ve brokoli gibi kış sebzelerin sık tüketmenin de bağışıklık sistemini güçlendirdiğini hatırlatarak “Gebelikte yaşanan gaz problemini en aza indirgemek için bu sebzelerde önce haşlama, sonrasında suları süzülerek yeniden pişirilme yöntemi tercih edilebilir” diyor.

Balık ve ızgara tüketin
Çepni kış mevsiminde çeşitlenen ve yağ oranının artmasıyla lezzetlenen balıkların, ızgara veya fırında pişirilerek haftada 2-3 kez tüketilmesini tavsiye ediyor.
Hamilelik sürecinde beslenmenin sağlıklı bir hamilelik için önemli olduğunu belirten çepni, tatlı tercihinin ise hafif tatlılardan yana olmasını öneriyor. Çepni “Armut, ayva veya kabak gibi meyvelerin tatlısı ile daha hafif olabilecek sütlü tatlılar tercih edilmeli” diyor.