Tüp bebek yöntemi, kadından toplanan yumurtaların vücut dışında, laboratuvar ortamında eşinden alınan spermlerledöllendirilmesi ve oluşan embriyoların 2 ile 5 gün sonra tekrar kadın rahmine yerleştirilmesidir. İlk kez İngiltere’de 1978 yılında tüp bebek yöntemiyle Loise Brown isimli bir kız bebek dünyaya gelmiştir. 1990’lardan sonra geliştirilen yeni tedavi yöntemleriyle pek çok ilerlemeler kaydedilmiştir.

Günümüzde, her yil binlerce çift bu yöntemlerle çocuk sahibi olmaktadır. Tüp bebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır olmuştur.
Bugün, endometriozis, nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta tüp bebek yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendirilmektedir.

Tüp Bebek mi Yaptırmak İstiyorsunuz ? Aşağıdaki Noktalara Dikkat Edin !
PROF.DR.İSMAİL ÇEPNİ

 

  • Birincisi; Tüp Bebek tedavisini yaptıracağınız merkezi seçerken çok dikkat etmeniz uygun olacaktır. Tüp bebek merkezi uluslararası kriterlere uygun mudur ? Tüp bebek merkezinde çalışan klinisyen ve embryologlar konusunda deneyimli ve başarılı kişiler midir ? Gideceğiniz Tüp bebek merkezinin bizzat kendisinin başarı oranları nedir ? gibi sorulara cevap aramanız gereklidir.
  • İkincisi Tüp bebek tedavisi sırasında neler ile karşılaşacağınız ve size en uygun tedavinin yapılacağından emin olmanızdır. Tüp bebek tedavilerinin kişinin üzerine uyması gereken bir elbise gibi tasarlanması ve uygulanması gerekir.
  • Üçüncü önemli konu da Tüp bebek tedavilerine başlamadan önce yapılması gereken herhangi bir cerrahi işlem yada araştırmalar olup olmadığıdır. Örneğin uterus (rahim) içinde bir polip veya myomun Tüp bebek tedavinizden önce Histeroskopi ile çıkarılma gereği varmıdır ? Yada birkaç kez geçirilen Tüp bebek tedavilerinden sonra Trombofili (Pıhtılaşma faktörleri ) yada genetik incelemeler yapılmalı mıdır?

 

Tüp bebek tedavisi, şu anda ülkemizde son derecede başarılı olmaktadır. Bu tedaviler için yurtdışından ve komşu ülkelerden çok sayıda çift ülkemize gelmektedir. Ancak iyi bir tüp bebek merkezinde gebelik oranının % 50-55, Eve bebek götürme oranlarının da % 40 civarında olduğu unutulmamalıdır.

Sitemizde Tüp bebek tedavileri, endoskopik operasyonlar ve elde edilen gebeliklerin takibindeki önemli noktaları bulacağınıza inanıyor, Tüp bebek tedavinizde başarılar diliyorum.